Zbiranje pločevink na OŠ Majšperk

(POŠ Ptujska Gora, POŠ Stoperce, Vrtec Majšperk)

Recikliranje pločevink je pomembno in razmeroma enostavno. Prihodnost je v trajnostni naravnanosti in tudi na naši šoli stremimo k temu.

Vabimo Vas, da se pridružite zbiralni akciji pločevink in ob skrbi za okolje pridobite nekaj tudi zase. Z dnem, 20. 10. 2023, pričnemo z zbiranjem pločevink v VIZ Majšperk. Sredstva od zbranih pločevink bodo namenjena posameznim oddelčnim skupnostim.

Kaj zbiramo?

• Pločevinke od energijskih pijač, piva, sokov, gaziranih pijač… Pločevinka mora imeti oznako ALU

Kako?

• Prazne in stisnjene/zmečkane pločevinke naložite v vrečo, opremite jo s podatki učenca/otroka in razredom/skupino.

Kje odlagamo?

• OŠ Majšperk – pri hišniku
    • POŠ Ptujska Gora – vhod
    • POŠ Stoperce – vhod
    • Vrtec – zadnji vhod (pri kuhinji)

Kdaj?

• Vsak dan, zjutraj.
    • Akcija velja celo šolsko leto oz. do preklica.

Zakaj je pločevinke pametno reciklirati?

• Ker so enostavne za reciklirati – več kot 50% pločevink je recikliranih.
  • Reciklirana pločevinka je ponovno v uporabi v manj kot 60 dneh.
  • Pri izdelavi nove pločevinke iz recikliranega aluminija se porabi 95 odstotkov manj energije, kot pri izdelavi pločevinke iz primarne surovine.
  • Iz ene originalne pločevinke se lahko proizvede 20 recikliranih.
  • Aluminij je trpežna surovina in jo je možno uporabiti znova in znova.
  • Iz reciklirane pločevinke je možno izdelati vrsto drugih proizvodov.
  • Z recikliranjem prav tako varčujemo s primarnimi surovinami in zmanjšujemo obremenjenost odlagališč.